راهنمای خرید دوربین عکاسی


غیر از مگاپیکسل، پارامتر ‌های دیگری برای خرید یک دوربین عکاسی هست که باید به آنها نیز توجه داشت.

تشریح مشخصات دوربین دیجیتال

مگاپیکسل ارائه‌شده توسط یک دوربین دیجیتال، روشی به‌منظور نشان دادن دقت یک دوربین می‌باشد. هر اندازه تعداد مگاپیکسل بیشتر باشد، دقت دوربین نیز بیشتر بوده و امکان گرفتن تصاویر بزرگ‌تر و باکیفیت چاپ مطلوب، فراهم می‌گردد. یک دوربین دو مگا پیکسلی، می‌تواند تصاویری با دقت 1600 در 1200 پیکسل را ایجاد نماید. دقت فوق، امکان گرفتن تصاویر را در اندازه‌های 7*5 با بالاترین کیفیت ارائه می‌نماید. در دوربین‌های سه مگاپیکسلی، می‌توان تصاویری باکیفیت 2048 در 1536 پیکسل را ایجاد نمود (تصاویر 8*10 باکیفیت مطلوب).

راهنمای خرید دوربین عکاسی

هر اندازه تصاویر دارای کیفیت بهتری باشند، حافظه به‌مراتب بیشتری در دوربین اشغال‌شده و متناسب با آن تعداد عکس‌هایی که دوربین می‌تواند در حافظه خود نگهداری نماید، کاهش پیدا می‌نماید. در این راستا، می‌توان از کارت‌های حافظه به‌منظور افزایش میزان حافظه دوربین، استفاده نمود.

پارامترهای مهم در زمان انتخاب یک دوربین دیجیتال

راهنمای خرید دوربین عکاسی

طول عمر باطری

حداقل: کمتر از 200 عکس

پیشنهادی: بین 200 تا 400 عکس

حداکثر: بیش از 400 عکس

باطری دوربین‌های دیجیتال به‌سرعت مصرف و استفاده می‌گردد. (خصوصاً باطری‌های قلیائی). طول عمر باطری دوربین‌های دیجیتال ارتباط مستقیمی باقیمت آنان ندارد. مثلاً ممکن است دوربین‌هایی باقیمت ارزان، دارای باطری‌هایی با عمر مفید به‌مراتب بیشتری نسبت به دوربین‌های گران‌قیمت باشند.

مگاپیکسل (دقت)

حداقل: 2 مگا پیکسل یا کمتر

پیشنهادی: 3 مگاپیکسل

حداکثر: 4 مگاپیکسل یا بیشتر

مگاپیکسل، واحدی به‌منظور اندازه‌گیری میزان دقت ثبت تصاویر توسط دوربین‌های دیجیتال است. هر اندازه تعداد مگاپیکسل یک دوربین بیشتر باشد، تصاویر ایجادشده توسط آن را می‌توان در ابعاد و اندازه‌های بزرگ‌تر و باکیفیت مطلوب‌تر، چاپ نمود.

راهنمای خرید دوربین عکاسی

کنترل میزان نوردهی

پیشنهادی: ارائه برخی امکانات برای دورنما

حداکثر: تنظیم دهانه دیافراگم و نور به همراه کنترل دستی همه‌جانبه

با استفاده از کنترل‌های ارائه‌شده، می‌توان عملیاتی همچون تنظیم لنز و سرعت عبور نور را انجام داد (حائز اهمیـت برای عکاسان حرفه‌ای).

محدوده کانونی

حداقل: ثابت یا زوم دیجیتالی

پیشنهادی: 2X تا 3X زوم نوری

حداکثر: 4X زوم نوری یا بهتر

دوربین‌هایی که محدوده کانونی آنان بیشتر باشد، قادر به گرفتن تصاویر از فواصل دورتر باکیفیت مناسب می‌باشند. دوربین‌های باقابلیت زوم نوری، قادر به ایجاد تصاویر بهتر نسبت به دوربین‌هایی باقابلیت زوم دیجیتالی، می‌باشند.

قابلیت تمرکز دستی

حداقل: خیر

پیشنهادی: تمرکز مرحله‌ای

حداکثر: بلی

با استفاده از قابلیت فوق، می‌توان عملیات تمرکز دوربین را به‌صورت دستی انجام داد (تمرکز دستی در برخی حالات به‌مراتب دارای کارآیی و صحت بیشتری نسبت به تنظیم اتوماتیک است). دوربین‌هایی که دارای قابلیت تمرکز مرحله‌ای می‌باشند، قادر به تمرکز بر روی اشیاء موردنظر صرفاً در فواصل از قبل مشخص‌شده‌ای خواهند بود.

ظرفیت ذخیره‌سازی

حداقل: 8 مگابایت یا کمتر

پیشنهادی: 8 تا 16 مگابایت

حداکثر: 16مگابایت یا بیشتر

ویژگی فوق، حجم اطلاعاتی (برحسب مگابایت) را که یک دوربین می‌تواند در حافطه همراه خود و یا کارت حافظه قابل تعویض و یا هردو، ذخیره نماید، مشخص می‌نماید. تعداد تصاویری را که می‌توان در حافظه یک دوربین دیجیتال ذخیره نمود به‌دقت تصاویر گرفته‌شده، بستگی خواهد داشت.

در آخر

بهتر است دوربین خود را بیمه کنید چون  مواردی مانند آب خوردگی، ضربه دیدگی و… را  که از تعهدات گارانتی خارج است بیمه پوشش می‌دهد، دوربینی را خریداری کنید که دارای گارانتی معتبری بوده و خدمات پشتیبانی آن در شهر شما نمایندگی داشته باشد.